Celková anestezie
Potlačuje vědomí pacienta a vnímání bolestivých, i jakýchkoli jiných podnětů. Je poskytována při rozsáhlých operačních výkonech a přípravu pacienta před jejím provedením určuje anesteziolog společně s lékařem, který je za zákrok zodpovědný.
K zákroku v celkové anestezii budete potřebovat předoperační vyšetření od Vašeho praktického lékaře nebo internisty.
Analgosedace
Je navození polospánku, při němž jsou zachovány všechny životně důležité reflexy. Zároveň je maximálně potlačeno vnímání bolesti a snížena úroveň vědomí do takové míry, aby pacient nepříjemný a bolestivý zákrok toleroval a byl schopen ho bez stresu absolvovat nebo přímo prospat. Hloubka analgosedace je vždy šita na míru konkrétnímu pacientovi, povaze, rozsahu a délce výkonu a její podání je řízeno počítačem. Díky tomu je snadno řiditelná, s minimálním přesahem a dovoluje propustit pacienta po 30 minutách od konce zákroku. Proto je vhodná pro osoby se zvýšeným prahem bolesti, pro krátké i delší ambulantní výkony, nebo pro pacienty, kteří netolerují běžné zubařské ošetření (např. zvýšený dávivý reflex).
Regionální anestezie
Je znecitlivění určité části těla. Pacient zůstává při vědomí a je schopen komunikovat. Regionální anestezie může být doplněna o analgosedaci.
Pro všechny výkony v regionální anestezii budete potřebovat stejné předoperační vyšetření jako pro zákroky v celkové anestezii.
Epidurální anestezie
Je způsob znecitlivění, při němž je lokální anestetikum podáno do epidurálního prostoru. Většinou se jedná o oblast bederní páteře, před obaly míšního kanálu. Podle velikosti dávky lze nastavit délku a hloubku působení, od protibolestivého, kdy je zachována hybnost dolních končetin, až po úplnou anestezii, kdy pacient necítí vůbec nic a nemůže dolními končetinami hýbat. Epidurální anestezie se používá v porodnictví, jako protibolestivý doplněk celkové nebo spinální anestezie při endoprotetických náhradách nosných kloubů v ortopedii a velkých nitrobřišních výkonech v chirurgii.
Spinální anestezie
Je způsob znecitlivění, při němž je lokální anestetikum podáno do spinálního prostoru přímo k míšním kořenům, téměř výhradně do oblasti bederní páteře. Malou dávkou anestetika lze docílit úplného znecitlivění a znehybnění dolních končetin na 4 – 6 hodin. Je vhodná například pro urologické a gynekologické zákroky.
Svodná anestezie, Regionální blokády
Jsou skupinou znecitlivění, při nichž je lokální anestetikum podáno k nervovým pletením horní nebo dolní končetiny nebo přímo k jednotlivým nervům. Dojde tak k výpadku čití a hybnosti v regionu jejich působení (např. od lokte po prsty). Znecitlivění většinou trvá 8 – 12 hodin. Svodná anestezie se používá samostatně nebo jako doplněk celkové anestezie u různých výkonů v ortopedii.
Dětská anestezie
Je prováděna u dětí již od 2. roku života a probíhá na stejném principu jako u dospělých. Léky a infuze jsou podávány v menším, a tím pádem šetrnějším množství, díky kterému je poklidný průběh zákroku zaručen.
Konzultace a poradenství
V dnešní době je po shodě lékaře a pacienta možný výběr formy anestezie. Pokud máte jakékoli pochyby, nebojte se s námi spojit. Rádi Vám poradíme, který typ anestezie je vhodný právě pro Vás, a co vše budete k jejímu provedení potřebovat.
Předoperační vyšetření
Před podstoupením zákroku v celkové nebo regionální anestezii po Vás budeme v souladu s doporučením odborných společností a Ministerstva zdravotnictví požadovat komplexní zhodnocení Vašeho zdravotního stavu praktickým lékařem nebo internistou, včetně laboratorních vyšetření. Nemáte-li možnost si Předoperační vyšetření zařídit, může Vám s ním pomoci náš praktický lékař. Pro více informací nás kontaktujete zde (formulář na praktik@aropro.cz).